HAKKIMIZDA

Hüseyin EGELİ, 1976 yılında girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Sedat Hakkı Eldem, Muammer Onat ve Muhteşem Giray’ın öğrencisi oldu.

Kariyerine Şeref Aldemir ile birlikte mimari proje ve iç mekan tasarımı çalışarak başladı. 1985’te, Egeli Yapı’yı kurdu ve çoğunlukla projelendirdiği binaların inşaatlarını da üstlendi. 1992’de Egeli Proje Yapı ve Danışmanlığı Ltd. Şti’ni kurarak iş merkezleri, fabrikalar ve şehir içinde çok katlı yapılar tasarlayan ve inşa eden Egeli, kariyerinin son evresinde Urla, Zeytinalanı ve Çeşme’de çok sayıda konut üretti. 1995-2000 yılları arasında Çınar Bilgin ile birlikte projeler üreten Egeli, bu dönemde Saruhan Konservecilik ile Koleksiyon 2 Seçkisi’nde yer aldı. 1973-1994 yılları arasında mimarlık kariyeri ile birlikte sürdürdüğu sutopu sporunda milli takım kaptanlığı yapmış ve masterlar kategorisinde Dünya ve Avrupa üçüncülüğü başarısına ulaşmıştır.
Ekip
Uzun yıllar sutopu federasyonu yönetim kurulu üyeliği ve as başkanlık görevini yürütmüştür. Birçok STK'da da görev alan Egeli, 2000 - 2001 yılları arası Rotary Bölge Sekreterliği görevinde bulunmuştur.

Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı mütevelli heyeti ve danışma kurulu üyesi olup Balevi Projesi ve Bornova Anadolu Lisesi okul yenileme projeleri mimari ekibi içinde yer almıştır. İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin kurucu üyesi de olan Hüseyin Egeli, 2017 - 2018 dönemi boyunca başkanlık görevini üstlenmektir. Aynı zamanda İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir. Doğal çevre niteliklerinin sunduğu ilk veriler tasarımlarının başlangıç noktasını oluşturur. Mevcut siluet ve doğanın renkleri ile mimari arasında kurulan uyumu önemseyen Egeli geri dönüşüm ilkesi çerçevesinde çevreci bir yaklaşım benimsemektedir. Doğaya rağmen doğayla birlikte tasarım, nihai amaçtır.